implanty
Implant to po prostu sztuczny korzeń, który jest wykonany z tytanu. Dzięki nim odtwarzany jest naturalny stan uzębienia przy braku pojedynczych zębów. Implanty można również stosować w przypadku bezzębia i rozległych braków uzębienia jako podstawę do wykonania dalszych prac z zakresu protetyki.
Jaką pełnią funkcję?
Uzupełnienie braków zębowych z zastosowaniem wszczepów gwarantuje pacjentowi większy komfort użytkowania prac protetycznych (koron, mostów, protez). Zastosowanie tej metody pozwala uniknąć szlifowania zdrowych zębów. Korony i mosty osadzone na stałe w implantach spełniają wówczas taką samą funkcję jak zęby własne – zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.
Zalety implantów:
- przywracają komfort porównywalny z uzębieniem naturalnym
- są nieruchome i niezdejmowalne, co przekłada się na wygodę przeżuwania posiłków, codziennej higieny i uśmiechu
- ich stabilne umocowanie pozwala na gryzienie dowolnych pokarmów
- dokładne dopasowanie eliminuje ryzyko seplenienia czy niewyraźnej wymowy powodowanej nieprawidłową protezą
- nie różnią się od zębów naturalnych
- dzięki nim zapobiega się zanikowi kości szczęki, a twarz na dłużej zachowuje ładny owal i młody wyglądpeculiarities of working with a lower eyelid
Gdy brakuje jednego zęba:
Pierwszym etapem jest wykonanie jednego zdjęcia rentgenowskiego okolicy zęba. Później zakładany jest sztuczny korzeń, a w tym samym czasie umieszcza się na nim tymczasowy ząb, który umożliwia natychmiastowe normalne funkcjonowanie i jedzenie. Następnie trzeba odczekać kilka miesięcy, tak by implant zintegrował się z kośćmi szczęki. Ostatnim krokiem jest umieszczenie stałego zęba ceramicznego. Nowy ząb zostaje założony na stałe i będzie wyglądał i funkcjonował tak samo jak zęby naturalne.
Gdy brakuje kilku zębów:
Jedyną możliwością ich zastąpienia jest założenie stałego mostu. Przy braku trzech zębów w głębi ust most zawiera je w jednym elemencie i jest mocowany do implantów dentystycznych. Najpierw zakładane są sztuczne korzenie, w tym samym czasie umieszcza się tymczasowy most, dzięki czemu pacjent może normalnie funkcjonować. Przed zamocowaniem stałego mostu wszczepy muszą się zintegrować z kośćmi szczęk, to trwa mniej więcej jeden-dwa miesiące po ich wprowadzeniu. Co ważne, nowy most będzie wytrzymywał taki sam nacisk jak zęby naturalne, to bezpieczne i stabilne rozwiązanie.
Przed i po zabiegu
Podczas zabiegu pacjent jest znieczulony, nie odczuwa bólu, jedynie delikatne wibracje podczas nawiercania miejsca, w którym znajdzie się implant. Po wszczepieniu implantu przez pierwszy tydzień może wystąpić niewielki obrzęk jamy ustnej, mogą się też pojawić dolegliwości bólowe, ale są one łagodzone działaniem antybiotyków, leków przeciwobrzękowych i przeciwbólowych. Po tygodniu zdejmowane są szwy, sam implant natomiast goi się i zrasta z kością w czasie od 3 do 6 miesięcy. Po tym okresie możliwe jest wykonanie dalszych zabiegów z zakresu protetyki.
Zabiegi dodatkowe
- podniesienie dna zatoki szczękowej – wykonuje się je, gdy w miejscu planowanego implantu jest zbyt cienka warstwa kości, uzupełnia się ją materiałem kościozastępczym
- augmentacja wyrostka zębodołowego – to odbudowa kości przy użyciu materiału kościozastępczego
- membrana – to materiał zaporowy, który pozwala na prawidłowe utrzymanie materiału kościozastępczego i prawidłową odbudowę kości
Najczęściej zadawane pytania
Spoiwem są specjalne łączniki zamocowane na końcu wszczepów. W trakcie zabiegu pacjentowi zostają wszczepione cztery implanty, rozmieszczone po prawej i lewej stronie w przednim odcinku żuchwy. Następnie do nich zostanie przykręcona proteza.
Samo przeprowadzanie zabiegu to jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym, trwająca około 2 godzin. W tym czasie lekarz wszczepi implanty i założy na nie protezę. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem.
Nie ma sprecyzowanych przeciwwskazań do przeprowadzenia tego zabiegu, a o możliwości jego przeprowadzenia decyduje zdjęcie rentgenowskie. Pozwoli ono ocenić warunki anatomiczne i zdrowotne oraz opracować plan leczenia.
Odpowiedź jest twierdząca – sporadycznie spotykamy się ze stanami zapalnymi, praktycznie nie odnotowuje się przypadków niezgodności lub alergii. Wynika to z tego, że wszczepy wykonane są z medycznie czystego tworzywa.
Pacjentom zaleca się, aby nie zdejmowali przymocowanej protezy w ciągu dwóch tygodni od zabiegu. Korzystnym rozwiązaniem byłoby również unikanie w tym czasie wysiłku fizycznego i spożywanie tylko miękkich posiłków.
Ryzyko niepowodzenia zabiegu jest bardzo małe, gdyż aż 97,5% prób wszczepienia kończy się sukcesem. W razie konieczności zabieg można powtórzyć.
W tym wypadku wszystko zależy od pacjenta i jego dbałości o higienę jamy ustnej. Odpowiednia higiena i regularne kontrole to gwarancja wieloletniego użytkowania protez założonych na tytanowych wszczepach.